Kõiges Su kõrval

Arvamuslugu seoses ahistamisega Õhtulehes 11.06.

Õhtuleht palus Pia Ruotsalal kirjutada arvamuslugu “Ahistamiseohver, ära jää oma murega üksi!”, mida saab lugeda weebis:
https://www.ohtuleht.ee/881925/pia-ruotsala-ahistamise-ohver-ara-jaa-oma-murega-uksi

“Viimasel ajal räägitakse palju, kuidas ära tunda ahistamist ja mida teha, kui oled kogenud seksuaalset ahistamist. Mis asi see seksuaalne ahistamine siis on? Seksuaalne ahistamine on seksuaalse iseloomuga surve avaldamine ja sundimine või seksuaalsete teenete eest kasu või hüvede lubamine. Enamikus riikidest on seksuaalne ahistamine karistatav. Seksuaalne ahistamine võib olla sõnaline või füüsiline.

Kuigi sageli mõistetakse seksuaalse ahistamise all töökohas toimunud intsidente, võib seksuaalne ahistamine toimuda ükskõik kus. Ahistatav võib olla ahistajaga samast soost või vastassoost. Seksuaalne ahistamine erineb flirtimisest selle poolest, et see on ühepoolne ning ahistaja jätkab oma tegevust isegi siis, kui tal palutakse see lõpetada…
Ohvri rollist väljumiseks ja ahistamisest tervenemiseks soovitan:
– Reageeri kohe, ära jää ootama ja ära eelda, et häiriv käitumine lõpeb iseenesest, kui sellele tähelepanu ei pööra.
– Võta teema üles. Räägi oma ahistajaga, kehtesta ennast ja oma piirid. Ahistaja (näiteks töökohas) ei pruugi saada aru, et tema käitumine häirib teisi. Selgita, millist tema käitumist oled kogenud ahistamisena. Vajadusel kaasa kolleeg või keegi teine inimene.
– Pane kirja. Ära pisenda enda peas oma kogemust, usalda oma keha mälu ja pane kogetud asjad kirja võimalikult täpselt, faktipõhiselt.
– Sa ei ole üksi. Ära jää oma kogemusega üksi, vaid jaga seda usaldatud inimesega, kes saab kogu tervenemisprotsessi jooksul sulle toeks olla.
– Seadus ja riik on sinu poolt. Teata juhtunust politseisse ja tee avaldus.
– Otsi vajadusel abi naiste tugikeskustest, tugitelefoni number on 1492.
– Kui kõik need sammud on tehtud ja tunned, et sooviksid ahistamiskogemustest terveneda ning ohvri rollist lõplikult väljuda, võid traumapõhiseks teraapiaks kontakteeruda EELK perekeskustega…”

EELK Perekeskus pakub tuge ja abi tervele perele ahistamise traumade või perevägivalla katkestamiseks. Samuti pakume koolitusi ja konsultatsioone spetsialistidele. Ennetavana meetmena pakume nt. koolidele Suhte Ehituskivid Noortele programmi ja Vanemluse Ehituskivide koolitusi. Võta ühendust: info(at)perekeskus.eu

Comments are currently closed.